Učit se cizí jazyk skrze deskové hry? Pro Alexandra ideální varianta
Opět Vám píšu o jednom zajímavém člověku, kterého jsem potkal na konferenci polyglotů v Bratislavě na přelomu května a června. Alexander je učitel angličtiny, který si založil vlastní jazykovou školu v malém městě na Ukrajině. Vyučuje především skupinky dětí. Zajímavý je způsob jakým to dělá.

Ve výuce používá
velmi často deskové hry. Podle jeho názoru jsou učebnice dobré
pro lidi, kteří se učí jazyk sami, ale pokud se člověk učí
cizí jazyk ve skupině, pak je daleko lepší varianta desková hra.
Na které se dá naučit spoustu věcí.
Každá desková hra je jiná. U každé hry se vždy opakují fráze, které při hře používáte. Pro různé účely je proto možné vybrat různé hry. Člověk se tak naučí některé fráze a některou gramatiku vlastně mimochodem, protože jeho pozornost je především zaměřena na hru, ne na to, že se učí cizí jazyk. Nebylo by to skvělé, hrát hry a přitom se vlastně mimochodem učit cizí jazyk?
Alexander mně inspiroval a i když nemám skupinky studentů, ale učím především jednotlivce, zavedl jsem do výuky v poslední době u pokročilejších studentů prozatím alespoň černé historky a musím říct, že to je opravdu změna. Studenti zaměří pozornost na hru, hned se energie (samozřejmě pokud ještě vůbec studenti nějakou energii mají :) ) trochu více rozproudí a lekce je živá. Při hře však opravuji chyby, takže hrajeme a učíme se. Ideální kombinace.
Mnoho zábavy s němčinou Vám přeje
Václav Kocur